Bloog Wirtualna Polska
Są 1 269 683 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Muzeum Wojska Polskiego w Kołobrzegu

piątek, 15 lipca 2011 12:42
Skocz do komentarzy

Od dziecka interesowałem się militariami, a muzeum w Kołobrzegu dysponuje dużą ich kolekcją. Wielokrotnie oglądałem sprzęt wojenny (broń białą, palną, umundurowanie) właśnie tutaj i zastanawiałem się ile osób mogło doznać obrażeń z eksponowanej broni. Wojny były od zarania dziejów cywilizacji czymś zwyczajnym, można powiedzieć strasznym i jednocześnie pasjonującym. Rozrastające się imperia wpływały na sąsiednie kraje kulturalnie, gospodarczo, politycznie. Wchłonięte ludy na drodze wojen przyjmowały (wielokrotnie było im narzucone) rolę poddańczą i mogły w przyszłości w czasie słabości imperium stać się iskrą buntu. Wyścig zbrojeń trwa do dnia dzisiejszego, podobnie jak układanie się mocarstw z mniejszymi państwami, od których czarpią surowce oddając w zamian gwarancję bezpieczeństwa. Gospodarka jest i była istotnym czynnikiem rozwoju wielkich światowych potęg i zagarnianie surowców naturalnych dla siebie było przyczyną wielu konfliktów zbrojnych. Ideologie dyktatorów były zawsze temu przychylne. Na początku walczono o zwierzęta domowe, napadano na bogate miasta na szlakach handlowych, by w końcu zajmować ziemie z kopalinami (żelazo, miedź, węgiel, sól, ropę naftową itd.). Z nich produkowano dobra, sprzedawano innym krajom z zyskiem lub produkowano broń, lepszą od tej którą dysponował przeciwnik, co gwarantowało bezwzględnie zwycięstwo, aby zajmować kolejne ziemie z surowcami.

Oczywiście wojny zawsze prowadzone na dużą skalę są bardzo kosztowne. Stąd uzbrojenie wojownika i wyszkolenie go było kluczową sprawą dla zwycięstwa. Niegdyś zamożni panowie mieli piękną broń i opancerzenie, toczyli wojny z sąsiadami o okup (wojna opłacała się, gdy do niewoli dostała się poważana osobistość), władzę, która dodawała im splendoru, ziemię z której można było wyżyć nakładając podatki na poddanych. Myślę, że podobny stan chęci posiadania, wpływania na mniejsze państwa potęg bardzo rozwiniętych gospodarczo, zbrojenia, nauka pozwalająca rozwijać broń, dominuje również w czasach współczesnych. Powyższe czynniki nie zmienią się prędko dotąd, aż ludzkość przestanie walczyć ze sobą o dominację w świecie. I tu ukłon w stronę religii.

Poniżej można prześledzić rozwój militariów na przestrzeni dziejów od szabli mogącej zabić jednego człowieka do czołgu mogącego zabić wiele istnień ludzkich w tym samym czasie. Ewolucja broni wymagała nakładu coraz bardziej rozbudowanych środków technologicznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niemiecka maszyna kodująca Enigma.

 

 

Sala poświęcona bitwie o twierdzę Kołobrzeg w 1945 r. (słychać odgłosy prowadzonych walk).

 

 

 

 

 

Mieliśmy okazję przeżyć fascynującą lekcję historii.

 

 

 

Podziel się
oceń
0
0Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

wtorek, 17 października 2017

Licznik odwiedzin:  37 500  

O mnie

Życie to emocje, które dostarczam swojemu duchowi. Życie bez nich byłoby błahe i trudne do zaakceptowania. Wiedza i przeżycia towarzyszące temu zjawisku to moja pasja.

O moim bloogu

Piękno życia i przmijania, natura, nauka, zabytki. Wszystko ukazane i opisane w twórczych myślach rzeczywistej egzystencji wszechświata.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 37500
Wpisy
  • liczba: 140
  • komentarze: 272
Galerie
  • komentarze: 0
Punkty konkursowe: 0
Bloog istnieje od: 2471 dni

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl